SON YAYINLAR

ET YEMEKLERİ

ÇORBALAR

GÜVEÇ

SALATALAR

TATLILAR

BÖREKLER

SEBZE YEMEKLERİ

Su Böreği ve Tarifi


Su Böreği
Malzeme Listesi;
500 gr Un
10 adet Yumurta
250 gr Margarin
1 kahve fincanı Zeytinyağı
150 gr Kaşar Peynir
150 gr Kaşar Peynir
100 gr Nişasta
½ lt.Süt
Yarım demet Maydanoz
Yarım demet Dereotu
Tuz

Peynirli için Hazırlanması:
Kâse içine Kaşar peynirini rendeleyiniz. Kaşıkla ezdiğiniz beyaz Peynir de ilave ediniz. 5yumurta kırıp incecik kıyılmış dereotu, maydanozu koyup karıştırınız.1/2 litre kaynatılmış, soğutulmuş sütü ilave ediniz. 250 gr yağı da eritip bu karışıma ilave ediniz. Hepsini karıştırıp börekte kullanınız.
Su Böreği Yapılışı:
1. Unu hamur tahtası ve ya bir kabın içine eleyiniz. 5 yumurta, tuz, ılık su koyarak yoğurunuz. (Hamuru kıvamı kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır)Hamuru 5 cm çapında bir silindir yapıp,12 eşit parçaya ayırınız. Nemli bez altında 15 dakika dinlendiriniz.
2. Dinlenen bezeleri merdane ile 15-20 cm çapında açınız, üzerine nişasta karıştırılmış un serpip 6 adedini üst üste koyunuz.
3. En üstekine un serpip yaş bez altında yarım saat dinlendiriniz.
4. Sonra unu fırça ile süpürüp tekrar nişastalı unu serpip 6tanesiniüst üste koyunuz.( Un nemlenmiş olduğu için süpürmek lazım)
5. 6 tanesini birden önce merdane ile biraz açıp sonra oklavaya sararak açıp inceltiniz.
6. Hamuru oklavaya sarılmış haldeyken en üstteki hamur katının birini açıp oklavayı kendinize doğru çekiniz, böylece en alttaki hamur üste çıkmış olur, tekrar oklavayı sararak inceltiniz.
7. Her oklavaya sarmada en üsttekini yukarıdaki gibi kaydırarak üste alınız. Böyle kaydıra kaydıra açarak hamuru 2-3 mm incelikte açınız.
8. Bir tencereye bol su, tuz ve 1kahve fincan Zeytinyağı koyup kaynatınız. Su kaynayınca yufkaları birer birer atıp 2-3 dakika haşlayıp soğuk suya atınız Soğuk sudan çıkarıp kuruladıktan sonra yağlanmış bir tepsiye döşeyiniz.
9. Tekrar bir kat daha koyup bir kepçede hazırlanan içten koyup yufkalar bitinceye kadar bir kat yufka, bir kat iç olmak üzere tepsiye döşeyiniz.
10. En üstüne de yağ sürüp fırında altı üstü pembe renkte pişiriniz.
11. Karelere kesiniz ve servis yapınız.
Not: Haşlanmış hamurları tepsiye yerleştirirken hamurun kenar kısımları daha kalın olduğundan hep kenar kısımları üst üste getirmemeğe dikkat ediniz. Ayrıca yufkaları da tek tek açabilirsiniz.
Afiyet olsun…

Yorum Gönder

 
Copyright © 2013 Jale'nin Yemek Tarifleri
JALE'S USTA JALE'S USTA. Powered byBlogger