SON YAYINLAR

ET YEMEKLERİ

ÇORBALAR

GÜVEÇ

SALATALAR

TATLILAR

BÖREKLER

SEBZE YEMEKLERİ

Arapaşı Çorbası ve Tarifi


Arapaşı Çorbası(Yozgat)
Malzeme Listesi;
1 adet Piliç
7 Su bardağı Tavuk suyu
3 Su bardak Un
4 Kaşık Tereyağı
1 çorba kaşığı Salça veya 3 adet Domates
Kırmızıbiber ve Tuz

Arapaşı Yapımı:
Bütün piliç parçalanır ve etleri iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılarak pişirilir. Pişirilen pilicin etlerinden kemiksiz olarak küçük parçalar ayrılır. Bir kâse içerisine 1,5 su bardağı su,2 su bardağı elenmiş un konularak çırpılır. İçerisine üç bardak piliç suyu eklenir. Ayrıca bir tutam tuz atılarak ateşin üzerinde bulamaç oluncaya kadar karıştırılır. Yoğunlaşma olduktan sonra büyükçe bir tepsiye dökülür, düzgün olarak yayılır soğumayabırakılır.

Çorbanın Yapılışı:
Tencereye üç kaşık tereyağı koyulur ve kızdırılır. Kızdırılan yağın içerisine 2 fincan un yavaş yavaş konularak hafifçe kavrulur. Hafifçe kızaran unun içerisine 4 su bardağı piliç suyu ilave edilerek tuz, kırmızıbiber(acı) katılır, topaklaşma olmaması için karıştırılarak kaynatılır.Daha sonra çorbanın içerisine küçük parçalara ayrılan piliç etleri çorbanın içine atılır, bir iki taşım kaynamadan sonra çorba ateşten alınır.

Servis Yapımı:
Daha önce hazırlayıp soğumaya bıraktığımız Arapaşı bulamacı kare biçiminde kesilir Arapaşı’nın soğuk çorbamız sıcak olmalıdır. Kâselere koyulan sıcak çorbanın içerisine de kare halinde kesilen Arapaşı katılarak servis yapılır.

Afiyet Olsun…

Yorum Gönder

 
Copyright © 2013 Jale'nin Yemek Tarifleri
JALE'S USTA JALE'S USTA. Powered byBlogger