SON YAYINLAR

ET YEMEKLERİ

ÇORBALAR

GÜVEÇ

SALATALAR

TATLILAR

BÖREKLER

SEBZE YEMEKLERİ

Fırında Kaburga Dolması ve Tarifi


Kaburga Dolması (Muş Usulu)
Malzeme Listesi;
3 veya 3,5 kg koyun Kaburgası( İçi açılabilecek perdeli )
2 su bardağı Pirinç
4 yemek kaşığı Tereyağı
1 yemek kaşığı Sıvı yağ
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı Yoğurt
10 su bardağı su
Kırmızıbiber
Karabiber
Pulbiber
Tuz

Kaburga Dolması Yapılışı:

Kaburga enine doğru içine pilav konulacak perde yapılarak kesiniz. İyice yıkandıktan sonra her tarafını tuzla ovunuz. 2-3 saat tuzlu olarak bekletiniz.
Daha sonra büyük bir tencereye kaynamış su koyunuz. Kaburgamızın perdeli kısmına bir kâse geçirerek tencereye yerleştiriniz. Harlı ateşte kaynatınız. 3 -4 taşım sonra orta ateşte kaburgamızı haşlıyoruz.
Pirinçler ayıklayıp, yıkayınız. Sıcak su ile 20-25 dakika ıslatınız. Tencereye yağ koyup eritiniz. Yağ eriyince pirinçlerin suyunu iyice süzüp yağa ilave ediniz. Ateş üzerinde bir kevgirle alt üst ederek pirinçler şeffaflaşıp madeni bir ses çıkarıncaya kadar kızartmadan kavurunuz.
Üzerine ölçülü suyunu ve karabiberi koyup, bir kere karıştırıp tencerenin kapağını kapatınız, 3 dakika harlı, 3 dakika orta daha sonra da hafif hararetli ateşte , kevgirle alt üst ederek karıştırıp tanelendiriniz. Pilavımız biraz diri kalacak şekilde pişiriniz.
Hazırlanan pilav kaburgada oluşturulan perdenin içine doldurunuz. Şayet içine az pilav koyarsanız kaburga su alacaktır. Pilavı çok koyarsanız patlamalar olur, çok iyi ayarlamak gerekir. Doldurma işlemi bitice perdenin ağzını sıkıca iple dikiyoruz.
Son işlem olarak salçayı sulandırınız bir kaşık kırmızıbiber, pulbiber ,bir çorba kaşığı ypğurt ve bir kaşık limon karıştırarak kaburganın üzerine sürülür.Daha sonra fırına sürünüz. Kaburganın her iki tarafı iyice kızartınız.
Büyük bir tepsiye alınız. Kaburgamız servise hazırdır.
Afiyet olsun…

Yorum Gönder

 
Copyright © 2013 Jale'nin Yemek Tarifleri
JALE'S USTA JALE'S USTA. Powered byBlogger